SIKCA SORULAN SORULAR

Neden 1. ve 2. Seviye Yangın Eğitici Eğitimi almalıyım?

Ülkemizde 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun çıkması ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği konusunda birçok çalışma başlatılmış ve bu çalışmalar çok farklı şekillerde ilerlemekte. Bunların içinde tüm personele ve acil durum ekiplerine verilmesi gereken yangın eğitimleri de bulunmakta. Özellikle yangın eğitimlerinde çok farklı yanlış anlaşılmalar bulunmakta, yapılan birçok çalışmanın slâyt gösterilerinden öteye geçmediği ve işletmelerde tatbikat ve gerçek yangın senaryoları hazırlanmadan eğitimler verilip sertifika olarak adlandırılmakta. Ülkemizde yangınla ilgili akredite olmuş bir kuruluş olmadığı için yangın eğitimi verebilecek olan kuruluşlar konusunda da tartışmalar sürmekte. Peki, bu sürecin nasıl aşılması gerekmekte.

Öncelikle eğitimi veren kurumların kimler olduğu önemli. Belediye itfaiye grupları yangın söndürücü şirketleri ve eğitim kurumları son olarak da bireysel sivil savunma uzmanları. Bu kurumlar ve kişilerin eğitim vermeleri için eğiticilerinin belli başlı belgelere sahip olmaları gerekmektedir. Bu belgeler en az 1. Seviye yangın eğitici belgesi, eğitici eğitmen belgesidir.

Firmalarda verilen eğitimlerin sağlıklı olması açısından eğitimi alacak firmaya ve çalışma alanına uygun bir eğitim planlanmalıdır. Örnek olarak bir market deposuna verilen eğitimde ağırlıklı olarak A sınıfı yangınlar ve müdahale yöntemlerinden bahsedilmelidir. Eğitimlerin ardından yapılacak olan tatbikatların yine firma çalışma şartlarına uygun ve gerçekçi bir şekilde yapılması gerekir.

Temel Yangın eğitimi her firmanın tüm personeline aldırması gereken bir eğitimdir. Ancak acil durum destek ekiplerinin alması gereken eğitimler yapacakları işe göre özel eğitimler olmalıdır.  Bu özel eğitimler sertifikalı İleri yangın eğitimleri olmalıdır. Her firma mutlaka yılda bir kere tatbikat yaptırmalı ve bu tatbikatlar firmaya uygun senaryolar hazırlanıp gerçeğe en yakın şekilde yapılmalıdır. Yapılan tatbikatların ayrıntılı raporları tutularak tutanaklara geçmelidir.

Bu eğitimi başarı ile tamamlayan eğitimciler gerek kendi firmalarında gerekse başka firmalarda bakanlık düzeyinde İtfaiye Daire Başkanlığı veya AFAD'ın verdiği eğitimlerle eşdeğer düzeyde eğitim ve kursiyerlere katılım belgesi verme yetkisine sahip olacaklardır.

Çalışanlarıma neden yüksekte çalışma eğitimi almalıyım?

Bilindiği gibi meydana gelen iş kazalarının büyük çoğunluğu yüksekten düşme sonucu meydana gelmektedir. Bilirkişi raporları ve Yargıtay kararları incelendiğinde ,çalışan yüzde yüz suçlu bulunmuş bile olsa eğitim verilmediği için işveren ve diğer sorumluların da tali kusurlu olarak gösterildiği görülmektedir.Bu nedenle yüksekte çalışma eğitici eğitimini başarıyla tamamlayıp, yüksekte çalışma yapan çalışanlara eğitimlerini siz verebilir, verdiğiniz eğitimi belgelendirebilirsiniz.

Eğitimler kaç gün sürecek?

1. Seviye Yangın Eğitci Eğitimi : 5 gün 45 saat (4 gün uzaktan eğitim, 1 gün teorik, uygulama eğitimi)

2. Seviye Yangın Eğitci Eğitimi : 5 gün 45 saat (4 gün uzaktan eğitim, 1 gün teorik, uygulama eğitimi)

Acil Durum Kriz Yönetimi ve Tatbikat Eğitici Eğitimi : 5 gün 45 saat (4 gün uzaktan eğitim, 1 gün teorik, uygulama eğitimi)

Eğitim kimler tarafından verilecek ve verilen sertifikalar hangi üniversite tarafından onaylanacak?

İlkyardım Eğitici Eğitimi: Eğitim; Sağlık Bakanlığı onaylı ilkyardım eğitimci eğitmeni tarafından verilecek programı başarıyla tamamlayanlar Sağlık Bakanlığı onaylı "ilkyardım Eğitmeni" sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

Yüksekte Çalışma, 1. ve 2. Seviye Yangın,  Acil Durum Kriz Yönetimi ve Tatbikatı Eğitici Eğitimleri  Medipol Üniversitesi SEM tarafından görevlendirilmiş eğitmenler tarafından verilecek ve Medipol Üniversitesi Rektörü tarafından imzalanacaktır.

Eğitim nerede yapılması planlanıyor?

Eğitimlerimiz Antalya ilinde yapılacaktır. Diğer illerden katılmak isteyen katılımcılar için konaklamalı eğitim seçeneklerimiz mevcuttur. Ayrıntılı bilgi için lütfen temasa geçiniz.

Eğitimin ücreti ne kadar?

1.Seviye Yangın Eğitici Eğitimi :1600+KDV

2.Seviye Yangın Eğitici Eğitimi: 1600+KDV

Yüksekte Çalışma Eğitici Eğitimi: 1600+KDV

Acil Durum Kriz Yönetimi ve Tatbikat Eğitici Eğitimi: 1600+KDV

Merkez: Güzeloba Mh.2291 Sk. Kral Sit.K Blok No:7/8 ANTALYA

Tel :  0505 496 17 43

E-mail:  info@abantalya.com

 

İzmir Şube: Ahmetağa Mh 859. Sk. Söğütlü İş Mrk. Kat:4 No:402 Konak / İZMİR

Tel:  0505 496 17 43

E-mail:  info@abantalya.com

desing by emrecivitci.com

Copyright © AB Antalya Akademi ™ 2020